
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
O Solid Carbide TiAIN Finish 140 Deg. MP-X Point Through Coolant High Performance Jobber Drill
- Item Code: 5979897
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Dormer?s R453 Force-X drill is manufactured from premium carbide and can be used to drill a wide range of materials including steels, stainless steels and aluminium. The drill has a special flute design, incorporating a CTW flute (Continuously Thinned Web) and coolant feed, with increased strength, so the drill can operate at higher cutting speeds and feeds. The titanium aluminium nitride coating improves performance when drilling harder materials and extends the life of the tool, whilst the 140 degree, 4-facet split point assists with self-centering and reduces the force needed to drill into the workpiece. R453 high performance Force-X drills are capable of producing holes of high quality and accuracy (H9 hole tolerance), even at high speeds and feeds, with a drilling depth up to five times the diameter of the drill.
Tech Specs
Back To Top| Letter Diameter | O |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |
| Brand | Dormer |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Overall Length Inches | 4.0551" |
| Material | Solid Carbide |
| Point Angle | 140 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.3161" |
| Metric Diameter | 8.03 mm |
| Overall Length Metric | 103 mm |