
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.40 mm Solid Carbide TiN Finish 130 Deg. CDX Point High Performance Jobber Drill
- Item Code: 5980515
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
R510 ADX jobber drills from Dormer are manufactured from premium carbide and can be used for drilling a number of materials including steels, cast iron and aluminium. With a 130 degree point to help with self-centering and reduce the push force, the drills are capable of producing high quality and accurate holes (H8 hole tolerance) even at high speeds and feeds. With a titanium nitride coating to extend the life of the drill and improve performance when drilling harder materials, R510 carbide drills have a convex cutting edge which helps break chips for easier removal, allowing increased speeds and feeds.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 2.7559" |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.1339" |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Material | Solid Carbide |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 70 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | TiN |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Diameter | 3.40 mm |