
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 in. HSS Powder Metallurgy Steel TiCN Finish Slot Drill
- Item Code: 5983898
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
C123 milling cutters have 2 flutes with a medium length which provides high rigidity for milling standard slots, whilst the accurate diameter makes them perfect for milling standard keyway slots to a P9 tolerance. The powder metal High Speed cobalt used in manufacture gives increased performance coupled with a longer tool life. C123 milling cutters have a bright finish which stops workpiece material from sticking to the cutting edges, so giving you a more accurate and cleaner finish. They can be used for plunging, ramping and profile milling in cast iron, steels and stainless steels, making them very versatile.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 69 mm |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Number of Flutes | 2 |
| Type | Slot Drill |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Decimal Size | 0.3125" |
| Metric Size | 7.94 mm |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Shank Style | Weldon shank DIN 1835B |
| Brand | Dormer |
| Material | Cobalt |
| Overall Length Inches | 2.7165 |