
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6.00 mm Cobalt (HSS-E) Bright Finish Slot Drill
- Item Code: 5984140
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
C159 2 flute milling cutters from Dormer have a 40 degree helix, a design feature which gives high performance when machining softer materials on CNC machines. They are designed specifically for milling in non-ferrous materials such as aluminium and are manufactured from powder metal High Speed cobalt to give you improved performance and longer tool life. With a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, you can be sure C159 milling cutters will give you a clean, accurate finish.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Metric Size | 6.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inches | 2.2441 |
| Overall Length Metric | 57 mm |
| Type | Slot Drill |
| Decimal Size | 0.2362" |
| Shank Style | Weldon shank DIN 1835B |
| Brand | Dormer |
| Helix Angle | 40 Deg. |
| Material | Cobalt |