
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.00 mm HSS Powder Metallurgy Steel Bright Finish Slot Drill
- Item Code: 5984345
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The medium length flute design of C305 3-flute milling cutters provides high rigidity for milling standard slots whilst the accurate diameter means they are capable of milling standard keyway slots to a P9 tolerance. With a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, C305 milling cutters will give you a clean, accurate finish and are very versatile products ? suitable for plunging, ramping and profile milling of steels, stainless steels and cast iron. C305 milling cutters are manufactured from powder metal High Speed cobalt for longer tool life and superior performance.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Number of Flutes | 3 |
| Decimal Size | 0.0787" |
| Type | Slot Drill |
| Overall Length Metric | 51 mm |
| Metric Size | 2.00 mm |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Overall Length Inches | 2.0079 |
| Shank Style | Weldon shank DIN 1835B |
| Brand | Dormer |
| Material | Cobalt |