
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.00 mm Cobalt (HSS-E) Bright Finish Slot Drill
- Item Code: 5984587
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
C135 milling cutters designed with a long reach 2 flute have good rigidity which provides increased strength and reduced vibration in difficult to reach areas. They are manufactured from High Speed-E so you will get longer tool life with improved performance. The tools have a bright finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges so you get a cleaner, more accurate finish. The versatility of the C135 speaks for itself as it can be used for plunging, ramping and profile milling in steels, stainless steels and cast iron. The accurate diameter of C135 milling cutters means they will mill standard keyway slots to a P9 tolerance.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Decimal Size | 0.3937" |
| Material | Cobalt |
| Metric Size | 10.00 mm |
| Overall Length Metric | 95 mm |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 3.7402 |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Shank Style | Weldon shank DIN 1835B |
| Number of Flutes | 2 |
| Type | Slot Drill |