
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15.00 mm HSS Powder Metallurgy Steel Bright Finish Slot Drill
- Item Code: 5984705
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
C306 3-flute milling cutters are manufactured from powder metal High Speed cobalt for superior performance and extended tool life. The short length flute design provides high rigidity for milling shallow slots whilst the accurate diameter means you can mill standard keyway slots to P9 tolerance. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for clean, accurate milling. The versatility of C306 3-flute milling cutters is confirmed by their wide range of use for plunging, ramping and profile milling in steels, stainless steels and cast iron.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Overall Length Inches | 2.874 |
| Type | Slot Drill |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Metric | 73 mm |
| Decimal Size | 0.5906" |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Shank Style | Weldon shank DIN 1835B |
| Brand | Dormer |
| Material | Cobalt |
| Metric Size | 15.00 mm |