
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
16 mm Cobalt (HSS-E) Weldon Shank 30 Deg. Helix Angle Spiral Flute Ball Nose End Mill
- Item Code: 5985473
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The ball nosed geometry of C505 milling cutters is designed for contour milling complex surfaces on a CNC machine, whilst the medium 2 flute design gives high rigidity, increasing strength and reducing vibration. The bright finish ensures workpiece material does not stick to the cutting edges of the tool so you get a cleaner, more accurate result. C505 ball nosed milling cutters are manufactured from High Speed cobalt which means you get great performance and longer tool life. They can be used for contour milling in cast iron, steels and stainless steels, making them a very versatile choice.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 3.622" |
|---|---|
| Material | Cobalt |
| Coating/Finish | Bright |
| Type | Ball-Nosed End Mill |
| Brand | Dormer |
| Decimal Diameter | 0.6299" |
| Metric Diameter | 16.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 92 mm |
| Helix Angle | 30 Deg. |
| Shank Style | Weldon shank DIN 1835B |