
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.20 mm Cobalt (HSS-E) Bright Finish B+ Flute Cylindrical NC Chucking Reamer
- Item Code: 5986683
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Machine reamer with left hand slow spiral flutes and a cylindrical shank, diameter 3.20mm with an overall length of 65mm, a flute length of 16mm and 35mm reach with neck relief, according to DIN 212 standard for reaming precise holes within H7 tolerance, cobalt based HSS-E with bright finish for machining free machining, plain carbon and alloy steel, grey and malleable cast-iron, wrought and cast aluminium and copper or copper alloys
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 65.00 mm |
|---|---|
| Brand | Dormer |
| Material | Cobalt |
| Overall Length Decimal | 2.5591" |
| Number of Flutes | 6 |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Diameter | 3.20 mm |
| Decimal Diameter | 0.1260" |