
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25/64 in. HSS Bright Finish LH 118 Deg. Spiral Flute Jobber Length Drill
- Item Code: 5995478
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
L10 left-hand jobber drill bits have a strong, conventional 118 degree point which is easy to regrind, so the drill can be used again and again. With a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool so you get clean and accurate holes, L10 drill bits are manufactured from premium High Speed steel and can be used for drilling steels, aluminum, stainless steel and a wide range of other materials. With a left hand spiral flute which can be used in spindles which rotate counter-clockwise, the drills are available in 31 sizes from 1/16? to 1/2" in 1/64? increments.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 5.125" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.3906" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Cutting Direction | Left |
| Metric Size | 9.92 mm |
| Fractional Size | 25/64" |
| Overall Length Metric | 130.18 mm |