
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/64 in. x 8 in. OAL HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Parabolic Flute Taper Length Drill
- Item Code: 5995758
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
QC0860P extra length drill bits all have an overall length of 8 inches and a special parabolic flute design which allows you to drill deeper holes in a single pass. The 135 degree split point is a great aid to self-centering and reduces the force needed to drill the hole, whilst the bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill to guarantee clean and accurate holes. QC056P extra length drill bits are manufactured from High Speed Steel, suitable for drilling a wide range of materials including stainless steel, steels and aluminum, and are available in a range of fractional sizes from 1/8 inch to 1/2 inch.
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 8.33 mm |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Decimal | 8.0000" |
| Overall Length Metric | 203.20 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Size | 21/64" |
| Overall Length Fractional | 8" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.3281" |
| Coating/Finish | Bright |