
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. (0.500) Cobalt (HSS-E) Oxide/Gold Finish 135 Deg. Split Point RH Taper Length Drill
- Item Code: 5996572
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, M51CO taper length drill bits are manufactured from Premium High Speed cobalt for drilling hard materials, including tool steel. With a 135 degree split point to help with self centering and reduce the push force needed, the drills also have a bronze oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool for clean and accurate holes. M51CO HSCo taper length drill bits are available in a range of fractional diameters, starting at 1/16 inch and going all the way up to 1 inch, in increments of 1/64 inch.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Material | Cobalt |
|---|---|
| Coating/Finish | Bronze |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Decimal | 7.7500" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Overall Length Metric | 196.85 mm |
| Fractional Size | 1/2" |
| Metric Size | 12.70 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.5000" |
| Shank Style | Cylindrical shank |