
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19/32 in. (0.5938) Cobalt (HSS-E) Bright Finish 130? Spiral Flute Taper Length Drill
- Item Code: 5996621
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
With a heavy duty design, recommended for use in difficult materials and applications, M51CO taper length drill bits are manufactured from Premium High Speed cobalt for drilling hard materials, including tool steel. With a 135 degree split point to help with self centering and reduce the push force needed, the drills also have a bronze oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool for clean and accurate holes. M51CO HSCo taper length drill bits are available in a range of fractional diameters, starting at 1/16 inch and going all the way up to 1 inch, in increments of 1/64 inch.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bronze |
|---|---|
| Point Angle | 135 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Size | 0.5938" |
| Overall Length Decimal | 8.7500" |
| Material | Cobalt |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Fractional Size | 19/32" |
| Metric Size | 15.08 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 222.25 mm |