
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
23/64 in. HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Straight Shank Parabolic Flute Jobber Drill
- Item Code: 5996766
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from premium High Speed Steel for drilling aluminum, steel, stainless steel and many other materials, QC21P jobber drills have a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the push force needed, and a special parabolic flute, designed to make it possible to drill deeper holes in a single pass. The drills are available in a wide range of fractional, letter and wire gauge sizes and have a bright finish to ensure clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 123.83 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Inches | 4.875" |
| Decimal Size | 0.3594" |
| Fractional Size | 23/64" |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 9.13 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |