
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.00 mm HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Straight Shank Parabolic Flute Jobber Drill
- Item Code: 5996940
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
QC21PM jobber drills have a 135 degree split point which helps with self-centering and reduces the amount of force needed to drill into the workpiece. The premium High Speed steel used in manufacture means the tools are suitable for drilling a range of materials, including steels, stainless steel and aluminum, whilst the bright finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool. Available in an extensive range of metric sizes from 1.50 mm to 17.50 mm, QC21PM jobber drills have a specially designed parabolic flute, enabling drilling deeper holes in a single pass.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.3543" |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 9.00 mm |
| Overall Length Metric | 125 mm |
| Overall Length Inches | 4.9213" |
| Point Angle | 135 Deg. |