
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
33/64 in. HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Straight Shank Parabolic Flute Jobber Drill
- Item Code: 5996953
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from premium High Speed Steel for drilling aluminum, steel, stainless steel and many other materials, QC21P jobber drills have a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the push force needed, and a special parabolic flute, designed to make it possible to drill deeper holes in a single pass. The drills are available in a wide range of fractional, letter and wire gauge sizes and have a bright finish to ensure clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Fractional Size | 33/64" |
| Overall Length Metric | 168.28 mm |
| Metric Size | 13.10 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.5156" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 6.625" |
| Coating/Finish | Bright |
| Brand | Precision Twist Drill |