
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#46 HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Straight Shank Parabolic Flute Jobber Drill
- Item Code: 5996999
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from premium High Speed Steel for drilling aluminum, steel, stainless steel and many other materials, QC21P jobber drills have a 135 degree split point to help with self-centering and reduce the push force needed, and a special parabolic flute, designed to make it possible to drill deeper holes in a single pass. The drills are available in a wide range of fractional, letter and wire gauge sizes and have a bright finish to ensure clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.0810" |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Size | 2.06 mm |
| Overall Length Inches | 2.125" |
| Overall Length Metric | 53.98 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |