
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Parabolic Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 5997212
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from premium High Speed steel for drilling in a wide variety of materials including aluminum, steels and stainless steel, QC41P screw machine drills have a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill for a cleaner more accurate hole. The special parabolic flute design enables drilling deeper holes in a single pass and the 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force required. QC41P screw machine drills are available in both fractional and wire gauge diameters.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Size | 3.26 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Inches | 1.9375" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Decimal Size | 0.1285" |
| Overall Length Metric | 49.21 mm |
| Coating/Finish | Bright |