
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 HSS Bright Finish RH 135 Deg.Deg. Parabolic Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 5997243
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from premium High Speed steel for drilling in a wide variety of materials including aluminum, steels and stainless steel, QC41P screw machine drills have a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill for a cleaner more accurate hole. The special parabolic flute design enables drilling deeper holes in a single pass and the 135 degree split point helps with self-centering and reduces the push force required. QC41P screw machine drills are available in both fractional and wire gauge diameters.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 5.18 mm |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 2.375" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Decimal Size | 0.2040" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 60.33 mm |