
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 in. HSS Steam Tempered RH 118 Deg.Point Jobber Length Drill
- Item Code: 5997510
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R10A jobber drills have a 118 degree split point which helps with self-centering and reduces the force needed to drill into the workpiece. Manufactured from premium High Speed steel, the tools are suitable for drilling a wide range of materials including aluminum, steel and stainless steel, and have a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surface so you get a clean and accurate hole. R10A split point jobber drills can be used in many different machine and hand held applications and are available in fractional sizes from 1/16 inch to 1/2 inch
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Fractional Size | 1/8" |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Metric Size | 3.18 mm |
| Overall Length Inches | 2.75" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 69.85 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Decimal Size | 0.1250" |