
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.50 mm HSS Bright Finish 135 Deg.Deg. Parabolic Flute Taper Length Drill
- Item Code: 5998052
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
QC91PM taper length drills have a 135 degree split point which reduces the push force needed and helps with self-centering for a rounder hole. The bright finish also ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool. The drills can be used in a wide range of materials including steel, stainless steel and aluminum, being made from premium High Speed steel, and come in a wide range of metric sizes from 1.50 mm to 17.00 mm. QC91PM taper length drills have a special parabolic flute, enabling drilling deeper holes in a single pass.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Overall Length Metric | 95.00 mm |
| Decimal Size | 0.0984" |
| Metric Size | 2.50 mm |
| Overall Length Decimal | 3.7402" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Bright |
| Shank Style | Cylindrical shank |