
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#29 HSS Bright Finish RH 118 Deg. Quick Spiral Flue Jobber Length Drill
- Item Code: 5998265
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18H jobber drills have a high helix and are application products, specifically designed for drilling long chip materials such as aluminum. With a strong, 118 degree point the tools are easy to re-grind making them an economical choice, whilst the bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surface of the tool, for accurate holes. The High Speed steel used in manufacture means the drills can be used in many materials including stainless steel, aluminum and steel. R18H jobber drills are available in wire gauge sizes from 80 to 1.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Point Angle | 118 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Inches | 2.875" |
| Overall Length Metric | 73.03 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.1360" |
| Metric Size | 3.45 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Type | Quick Spiral |