
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/16 in. Carbide Bright Finish RH 118 Deg. Quick Spiral Flute Jobber Length Drill
- Item Code: 5998346
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R10H jobber drills are high helix application products, specifically designed for drilling long chip materials like aluminum. The strong, 118 degree point is easy to re-grind for economical repeat use, whilst the High Speed steel used in manufacture means the drills can be used in many materials including steel, aluminum and stainless steel. With a bright finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surface to ensure accurate and clean holes, R10H jobber drills are available in many fractional sizes from 1/32 inch to 1/2 inch.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.0625" |
|---|---|
| Flute Type | Quick Spiral |
| Fractional Size | 1/16" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Inches | 1.875" |
| Metric Size | 1.59 mm |
| Overall Length Metric | 47.63 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | Bright |