
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 in. HSS Bright Finish 118 Deg. Spiral Flute Standard Point Taper Length Drill
- Item Code: 5998905
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R51FS taper length drill bits are manufactured to ANSI standard. The special high helix taper length series drills are recommended for applications where a longer reach is required, and for drilling deeper holes, and come in a great range of fractional sizes starting at 1/64 inch, all the way up to 1-3/4 inches. They have a 118 degree strong, conventional point which is easy to re-grind, and a bright finish to stop workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill so you get clean, accurate holes. Made from High Speed steel, R51FS taper length drills can be used to drill many materials including steel, aluminum and stainless steel.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 161.93 mm |
| Fractional Size | 5/16" |
| Metric Size | 7.94 mm |
| Overall Length Decimal | 6.3750" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Flute Type | Quick Spiral |
| Decimal Size | 0.3125" |