
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#51 Cobalt (HSS-E) Steam Tempered Finish RH 118 Deg.Point Jobber Length Drill
- Item Code: 5999183
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18A NAS907 type A jobber drills have a 118 degree split point which helps with self-centering and reduces the force needed to drill the workpiece. The tools are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling a wide range of materials including steel, aluminum, and stainless steel. They come in wire gauge sizes from 52 to 1 and have a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surface for accurate holes. R18A jobber drills can be used in many different machine and hand held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Point Angle | 118 Deg. |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Metric Size | 1.70 mm |
| Decimal Size | 0.0670" |
| Overall Length Inches | 2" |
| Overall Length Metric | 50.8 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |