
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#27 Cobalt (HSS-E) Steam Tempered Finish RH 118 Deg.Point Jobber Length Drill
- Item Code: 5999359
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R18A NAS907 type A jobber drills have a 118 degree split point which helps with self-centering and reduces the force needed to drill the workpiece. The tools are manufactured from premium High Speed steel and are suitable for drilling a wide range of materials including steel, aluminum, and stainless steel. They come in wire gauge sizes from 52 to 1 and have a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surface for accurate holes. R18A jobber drills can be used in many different machine and hand held applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.1440" |
|---|---|
| Metric Size | 3.66 mm |
| Overall Length Metric | 76.2 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 3" |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Shank Style | Cylindrical shank |