
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. Retaining Lips Ergonomic Handle Welded 5-Shelf Service Cart
- Item Code: 5ENML-2436-5PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Five all-welded steel shelves provide plenty of storage space and make transporting large quantity loads a breeze.
Features
Back To Top- (5) shelves 14 gauge shelves
- Shelf clearance: 12"
- Ergonomic Handle
- 5" non-marking polyurethane wheels
- Two rigid and two swivel casters
- Powder coated gray finish
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Overall Height | 62" |
|---|---|
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |
| Ship Weight | 205 |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Shelf Clearance | 12" |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Brand | Little Giant |