
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. x 63-1/2 in. 5-Shelf Flush Edges Multi-Shelf Truck
- Item Code: 5M-3060-6PH
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Heavy-duty Multi-Shelf Trucks provide plenty of space to transport your large loads. Also used as portable storage racks that can be moved for cleaning, or to different locations as your storage requirements change.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- Two rigid and two swivel casters
- 6" x 2" phenolic wheels
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Ship Weight | 447 |
|---|---|
| Overall Height | 63.5" |
| Brand | Little Giant |
| Shelf Clearance | 12" |
| Wheel Description | 6" Phenolic |
| Shelves | 5 Shelves |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Shelf Size WxL | 30" x 60" |
| Load Capacity | 3600 lbs |