
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. x 64-1/2 in. 5-Shelf Order Picker
- Item Code: 5MC-2436-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Heavy-duty Multi-Shelf Trucks provide plenty of space to transport your large loads. Also used as portable storage racks that can be moved for cleaning, or to different locations as your storage requirements change. Flush edges on shelf fronts allow user easy access for loading and unloading goods.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- 1-1/2" retaining lips on sides and back of each shelf
- Flush front shelf edges
- Two rigid and two swivel casters
- 6" x 2" polyurethane wheels
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Lip Flush | Flush Front Edge, 1.5" Retaining Lip on Sides & Back |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 175 |
| Overall Height | 64.5" |
| Shelf Clearance | 12" |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Ship Weight | 207 |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Shelves | 5 Shelves |