
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. HSS Bright Finish 120 Deg. RH Taper Length Spotting Drill
- Item Code: 6000005
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
SPL-120 High Speed Steel spotting drills have a 120 degree conventional point designed for spotting holes including a 120 degree chamfer. The long length improves centering and accuracy where you need increased reach and the point produces an accurate chamfer to accommodate standard screws. With a bright finish for more accuracy by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool, SPL-120 spotting drills are very versatile and can be used for drilling most common materials including steel, stainless steel, aluminum and cast iron.
Tech Specs
Back To Top| Fractional Size | 1/4" |
|---|---|
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Inches | 6.0000" |
| Point Angle | 120 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Fractional | 6" |
| Decimal Size | 0.2500" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 6.35 mm |
| Overall Length Metric | 152.4 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |