
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 in. HSS Bright Finish 90 Deg. RH Taper Length Spotting Drill
- Item Code: 6000034
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
SPL-90 High Speed Steel drills have a 90 degree point designed for spotting holes including 90 degree chamfer, with an accurate point angle for a chamfer to accommodate standard screws. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool resulting in more accurate holes, whilst the long length improves centering and accuracy when you need increased reach. SPL-90 spotting drills are suitable for drilling most common materials including stainless steel, aluminum, cast iron and steel.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Overall Length Metric | 228.6 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Fractional | 9" |
| Overall Length Inches | 9.0000" |
| Point Angle | 90 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 15.88 mm |
| Fractional Size | 5/8" |
| Material | High Speed Steel |
| Decimal Size | 0.6250" |
| Cutting Direction | Right |