
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. HSS TiN Finish 120 Deg. RH Taper Length Spotting Drill
- Item Code: 6000046
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
For spotting holes including a 120 degree chamfer, SPLG-120 spotting drills, with a 120 degree conventional point are ideal. They can be used for drilling most common materials including steel, aluminum, cast iron and stainless steel, and the long length improves accuracy and centering when you need increased reach. The titanium nitride coating extends the life of the drill and you get better performance when drilling harder materials. SPLG-120 spotting drills have a 120 degree point angle for accurate chamfers to take standard screws.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.2500" |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Metric | 152.4 mm |
| Fractional Size | 1/4" |
| Metric Size | 6.35 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Inches | 6.0000" |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | TiN |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Fractional | 6" |
| Point Angle | 120 Deg. |