
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 in. HSS Bright Finish RH 90 Deg. Jobber Length Spotting Drill
- Item Code: 6000050
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
SPR-90 High Speed Steel spotting drills have an accurate point angle, providing chamfers to accommodate standard screws. The point angle is a 90 degree conventional point for spotting holes including 90 degree chamfers, with a regular length design to improve centering and accuracy where increased reach is required. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill for even greater accuracy. SPR-90 HSS spotting drills are very versatile and are suitable for drilling most common materials, including aluminum, steel, stainless steel and cast iron.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 7.0000" |
|---|---|
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 15.88 mm |
| Fractional Size | 5/8" |
| Overall Length Fractional | 7" |
| Overall Length Metric | 177.8 mm |
| Point Angle | 90 Deg. |
| Decimal Size | 0.6250" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |