
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. HSS TiN Finish RH 90 Deg. Jobber Length Spotting Drill
- Item Code: 6000057
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
SPRG-90 spotting drills have a conventional, 90 degree point angle for spotting holes including a 90 degree chamfer, producing accurate chamfers to accommodate standard screws. The titanium nitride coating improves performance when drilling harder materials and extends the life of the tool. With a regular length design to help with centering and accuracy where a longer reach is needed, SPRG-90 spotting drills are suitable for drilling most common materials, including steel, stainless steel, aluminum and cast iron.
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 19.05 mm |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Fractional | 8" |
| Overall Length Inches | 8.0000" |
| Decimal Size | 0.7500" |
| Point Angle | 90 Deg. |
| Fractional Size | 3/4" |
| Coating/Finish | TiN |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 203.2 mm |