
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. HSS Bright Finish RH 120 Deg. Short Length Spotting Drill
- Item Code: 6000069
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The short, rigid design of the SPS-120 High Speed Steel spotting drill improves rigidity and accuracy. The accurate 120 degree conventional point for spotting holes, including a 120 degree chamfer, produces accurate chamfers to take standard screws. With a bright finish for further accuracy to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, SPS-120 spotting drills can be used for drilling most materials, including stainless steel, cast iron, aluminum and steel.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Point Angle | 120 Deg. |
| Overall Length Fractional | 3-3/4" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Inches | 3.75" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 1/2" |
| Decimal Size | 0.5000" |
| Overall Length Metric | 95.25 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 12.70 mm |