
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. HSS Bright Finish RH 120 Deg. Short Length Spotting Drill
- Item Code: 6000072
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
The short, rigid design of the SPS-120 High Speed Steel spotting drill improves rigidity and accuracy. The accurate 120 degree conventional point for spotting holes, including a 120 degree chamfer, produces accurate chamfers to take standard screws. With a bright finish for further accuracy to prevent workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, SPS-120 spotting drills can be used for drilling most materials, including stainless steel, cast iron, aluminum and steel.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 2-1/2" |
| Decimal Size | 0.2500" |
| Fractional Size | 1/4" |
| Point Angle | 120 Deg. |
| Coating/Finish | Bright |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 63.5 mm |
| Overall Length Inches | 2.5" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 6.35 mm |