
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/32 in. HSS Oxide Finish 3MT 118? Point Angle Taper Shank Drill
- Item Code: 6001027
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
S209 reduced taper shank drills are very versatile and can be used in machine applications where the drill is held directly in the spindle. They are available in 38 fractional sizes from 1/2 inch to 2 inches and have a conventional 118 degree point for strength and easy re-grinding, and a steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool for clean and accurate holes. Made from premium High Speed Steel, S209 reduced taper shank drills can be used for drilling many materials including steel, aluminum and stainless steel.
Features
Back To Top- Steam Oxide for increased tool life & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Diameter | 10.32 mm |
| Overall Length Metric | 177.8 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Material | High Speed Steel |
| Fractional Diameter | 13/32" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Inches | 7" |
| Shank Style | Morse Taper Shank |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Decimal Diameter | 0.4063" |