
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.5 mm HSS Steam Tempered RH 135 Deg. Spiral Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 6001083
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
4ASM screw machine length drill bits are available in sizes from 1 mm to 12.5 mm and are manufactured from premium High Speed steel so can be used for drilling a wide range of materials including aluminum, steels and stainless steel. The steam oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool so you get a clean and accurate result. The 135 degree split point is a great help with self-centering and also means less push force is required. 4ASM drill bits are very versatile, being suitable for many different applications, either machine or hand held.
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Point Type | Split/Self-Centering |
|---|---|
| Decimal Size | 0.1250" |
| Flute Type | Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 2-3/4" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Fractional Size | 1/8" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Coating/Finish | Steam Oxide |