
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11.8 mm HSS Steam Tempered RH 135 Deg. Spiral Flute Screw Machine Drill
- Item Code: 6001094
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
4ASM screw machine length drill bits are available in sizes from 1 mm to 12.5 mm and are manufactured from premium High Speed steel so can be used for drilling a wide range of materials including aluminum, steels and stainless steel. The steam oxide finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool so you get a clean and accurate result. The 135 degree split point is a great help with self-centering and also means less push force is required. 4ASM drill bits are very versatile, being suitable for many different applications, either machine or hand held.
Must Order in Quantities of 144
Features
Back To Top- Low thrust design self centering Split Point for easier penetration
- Steam Oxide surface treatment for increased wear resistance & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Steam Oxide |
|---|---|
| Overall Length | 4-1/2" |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Decimal Size | 0.3130" |
| Fractional Size | 5/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Type | Split/Self-Centering |