
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6.40 mm x 148 mm HSS Bright Finish RH 118 Deg. Taper Length Drill
- Item Code: 6001426
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
5ATL taper length series drill bits are recommended for drilling deep holes and for applications where increased reach is required. They are manufactured from premium High Speed Steel and can be used for drilling many materials including steels, stainless steel and aluminum. The 118 degree conventional point means the tools are easy to re-grind for economy, whilst the bright finish means you will get a clean and accurate hole as workpiece material is prevented from sticking to the cutting surfaces. 5ATL drill bits are available in many sizes from 1 mm to 31 mm.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 148.00 mm |
|---|---|
| Point Angle | 118 Deg. |
| Decimal Size | 0.2520" |
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Metric Size | 6.40 mm |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Decimal | 5.8268" |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Style | Cylindrical shank |