
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13.00 mm x 182 mm HSS Bright Finish RH 118 Deg. Taper Length Drill
- Item Code: 6001491
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
5ATS taper shank drill bits are very versatile and can be used in machine applications where the drill is held in the spindle and are available in many sizes from 5 mm to 50 mm. They have a strong 118 degree conventional point so can easily be re-ground for using again and again. Manufactured from premium High Speed steel, they can be used for drilling many materials including steels, aluminum and stainless steel, whilst the steam oxide finish ensures a clean and accurate hole by preventing the workpiece material from sticking to the cutting surfaces.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Steam Oxide |
|---|---|
| Metric Size | 13.00 mm |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Shank Style | Morse Taper Shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.5118" |
| Overall Length Decimal | 7.1654" |
| Overall Length Metric | 182.00 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118 Deg. |