
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.80 mm x 119 mm HSS Bright Finish RH 118 Deg. Taper Length Drill
- Item Code: 6001508
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
5ATL taper length series drill bits are recommended for drilling deep holes and for applications where increased reach is required. They are manufactured from premium High Speed Steel and can be used for drilling many materials including steels, stainless steel and aluminum. The 118 degree conventional point means the tools are easy to re-grind for economy, whilst the bright finish means you will get a clean and accurate hole as workpiece material is prevented from sticking to the cutting surfaces. 5ATL drill bits are available in many sizes from 1 mm to 31 mm.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Overall Length Decimal | 4.6850" |
| Overall Length Metric | 119.00 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Decimal Size | 0.1496" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Size | 3.80 mm |
| Coating/Finish | Bright |