
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in. HSS Bright Finish RH 90 Deg. Spotting Drill
- Item Code: 6002230
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
DS-90 spotting drills have a precise point angle for accurate chamfering to take standard screws. The premium carbide used in manufacture means the tools are suitable for drilling many materials, including steels, stainless steel and aluminum, whilst the 90 degree point reduces the push force required and helps with self-centering. The bright finish prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the tool so you can be sure of a clean, accurate result. DS-90 solid carbide spotting drills are available in six different fractional sizes from 1/8? to 1/2" to satisfy most spotting requirements.
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Overall Length Inches | 3.0000" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Overall Length Metric | 76.2 mm |
| Overall Length Fractional | 3" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Bright |
| Metric Size | 9.53 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Fractional Size | 3/8" |
| Point Angle | 90 Deg. |
| Decimal Size | 0.3750" |