
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.1 hp Straight-Line Quick-Change Pencil Grinder, 60,000 RPM, Turbine Air Motor, Rear Exhaust, 1/8 Inch Collet
- Item Code: 60051-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynabrade€™s Wrenchless Pencil Grinder combines precision deburring, engraving and finishing with an exciting new feature: a convenient lever for changing your accessory in seconds! A true time-saver for high production workplaces such as jewelry manufacturers, tool & die shops, aerospace industries and more.
High-efficiency turbine-driven air motor has no wearable gears, vanes or blades. Oil-free operation minimizes maintenance time and repair costs. Air motor controlled by patented governor, providing constant tool speed under load. Tool housing has non-slip rubber grip for additional control. Tactile cues on shaft end alert operator to rotating collet area. Quality high-speed bearings ensure consistent, reliable operation. 1/8" and 3/32" Collets are interchangeable within each model.
Features
Back To Top- Accepts variety of accessories; Powers carbide burrs and mounted points, sold separately. Quick-Change Lever; Turn lever outward 90 degrees to open collet insert and easily replace accessory.
- Rapid-Stop Brake; Built-in brake stops tool motorwithin one second. Built-In Swivel; Provides 360 degrees of maneuverability for air line. High-Quality Air Line; 1/4" (6 mm) in dia. and 6 feet (1.82 m) in length.
- One-Touch Operation; Handy switch allows simple on/off operation.
Tech Specs
Back To Top| Height Inches (mm) | 1-1/2 (38) |
|---|---|
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| hp (W) | .1 (75) |
| Collet Size | 1/8" |
| Exhaust Type | Rear |
| Length Inches (mm) | 5-5/16" (135) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Brand | Dynabrade |
| Motor Free Speed (RPM) | 60,000 |