
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/8 in. x 7/64 in. Style 110 M42 Cobalt Narrow Width Slotting Cutter - TiN Coated/Straight Tooth
- Item Code: 608757M42T
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Woodruff Style Narrow Width Slotting Cutters Style 110 M42 Cobalt
Straight Tooth Configuration
Made in USA
Features
Back To Top- M42 Cobalt
- Right Hand Cut
- 1?2" Dia. Straight Shank
- 2" Underhead Length
Tech Specs
Back To Top| Cut Width | 7/64" |
|---|---|
| UPC | 648672251940 |
| Width Tolerance | +0", -0.0005" |
| Fractional Diameter | 7/8" |
| Number of Teeth | 14 |
| Overall Length (Inch) | 2-7/64" |
| OD Tolerance | +0.012", +0.017" |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Shank Diameter Tolerance | +0", -0.0005" |
| Tooth Configuration | Straight |
| Coating/Finish | TiN |
| Neck Diameter | 0.246 |
| Style | Style 110 |
| Metric Diameter | 22.23 mm |
| Shank Length | 2 |
| Brand | Whitney Tool |
| Material | Cobalt |
| Shank Type | Straight |