
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch Diameter, 5xD Drill, 3 flutes, Carbide, TiN Coated, Straight Shank, 150° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 609-9.52
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The GS200 three-flute carbide drill provides a reamer class finish in a high penetration rate design. Three flutes give added support in the cut for an accurate hole location and exceptional surface finish. A 150º point angle helps eliminate exit burrs in many applications and the three flute construction is an advantage when breaking thru on angled exit surfaces. The GS200 U is a universal design that does not require a pre-spot drilling operation. Available in bright and TiN coated versions as stocked items.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiN |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.3748" |
| Flute Length (mm) | 55 |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 89 |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (mm) | 40.72 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Series | 609 |
| Shank Diameter (mm) | 9.52 |
| Coolant | without |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Metric Diameter | 9.52 mm |
| Point Angle | 150° |
| Drilling Depth | 5xD |
| Material | Solid Carbide |