
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/64 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSCO, Straight Shank, 135° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 610-5.950
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Ti family of cobalt drills are well suited for tough machining applications were a robust tool is required. The Ti drill is an M35 grade cobalt, 135° split point drill with a heavy duty web design. Available bright finished, TiN and FIREX® coated for hardened steel, stainless steel and nickel alloy applications.
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (mm) | 28 |
|---|---|
| Fractional Size | 15/64" |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Guhring |
| Decimal Size | 0.2343" |
| Drilling Depth | Screw Machine |
| Material | Cobalt |
| Metric Size | 5.95 mm |
| Shank Type | Straight |
| Length of Cut (mm) | 22 |
| Overall Length (mm) | 66 |
| Series | 610 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Angle | 135° |
| Shank Diameter (mm) | 5.95 |