
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 x 2-1/2 x 1-1/2 Inch India Boat Stone BOAT Medium
- Item Code: 61463610503
- Brand: Norton
- Unit Size: 1
Description
Norton continues to offer specialty stones with optimum specifications and unique shapes that conform to, and quickly sharpen, specific tools. The offering includes stones for sharpening and honing woodworking and craftsmen€™s tools, machine tools, large specialty stones for gardening tools, and pocket stones for sportsmen and outdoor enthusiasts.
Features
Back To Top- India - smooth cutting aluminum oxide abrasive, our patent for a fine finish for long lasting cutting edge; The choice of artisans, craftsmen and mechanics; Ideal for clean deburring, generating keen edges and quality finishes
- Boat stones are medium grit, medium grade stones that are easy to hold and use
- Excellent for deburring and breaking sharp edges on dies, fixtures and machined parts, and for deburring grinder magnetic chucks
- Norton Sharpening Stones have been the world leader for over 150 years
- The use of oil with sharpening stones enhance the sharpening action and minimize the clogging of the stone's surface
Tech Specs
Back To Top| Spec | Fine India |
|---|---|
| Thickness | 1-1/2" |
| Width | 2-1/2" |
| Series | India |
| Brand | Norton |
| Color | Brown |
| Length | 9" |
| Material | Aluminum Oxide |
| Stone Category | Oil |
| Grade | Medium |
| Wheel Type | Type 54 |