
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 x 1/2 x 4 Inch Aluminum Oxide Dressing Stick 38A220-HVBE
- Item Code: 61463610555
- Brand: Norton
- Unit Size: 1
Description
Regular use of properly-selected Norton dressing, finishing, and superfinishing sticks will help you achieve maximum performance from your grinding wheels.
Features
Back To Top- Friable, white aluminum oxide abrasive with cool dressing action
- The most versatile vitrified bond, especially engineered for toolroom/dressing applications
- For dressing and cleaning resin and vitrified 150-220 grit cBN wheels, these sticks also work well for diamond wheels
- Clean, open, and reshape grinding wheels to maximize grinding performance
- Regular use will help maximize your grinding wheels' performance
Tech Specs
Back To Top| Spec | 38A220-HVBE |
|---|---|
| Width | 1/2" |
| Shape | Square |
| Thickness | 1/2" |
| Brand | Norton |
| Color | White |
| Grit | 220 |
| Material | Aluminum Oxide |
| Stone Category | Oil |
| Length | 4" |
| Wheel Type | Type 54 |