
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 x 1 x 6 Inch NMVC Silicon Carbide Dressing Stick NMVC320-J5VCA
- Item Code: 61463610605
- Brand: Norton
- Unit Size: 1
Description
Regular use of properly-selected Norton dressing, finishing, and superfinishing sticks will help you achieve maximum performance from your grinding wheels.
Features
Back To Top- Super fine grit, green silicon carbide abrasive
- Use as dressing sticks for conditioning resin and vitrified bond fine grit diamond and cBN wheels
- May also be used as finishing sticks to polish ad remove small burrs
- Clean, open, and reshape grinding wheels to maximize grinding performance
- Regular use will help maximize your grinding wheels' performance
Tech Specs
Back To Top| Series | NMVC |
|---|---|
| Wheel Type | Type 54 |
| Width | 1" |
| Brand | Norton |
| Stone Category | Oil |
| Material | Aluminum Oxide |
| Spec | NMVC320-J5VCA |
| Thickness | 1" |
| Shape | Square |
| Length | 6" |
| Color | Green |
| Grit | 320 |